39. Bijlage: isolatiematerialen met basische oxiden en de plaatsen waar zij zijn ingebouwd
De volgende in de handel verkrijgbare isolatiematerialen bevatten de beschreven basische oxiden, die een thermochemische in-situvorming van de beschreven chroom(VI)-verbindingen kunnen veroorzaken. Het gaat daarbij niet om vermoedens, maar om gevolgtrekkingen uit opgaven van fabrikanten, waarschuwingsmeldingen van gebruikers en eigen veldobservaties.
De bewijskolom noemt de herkomst van het gegeven. H staat voor een opgave van een fabrikant of uit een norm, W voor een waarschuwingsmelding of een aanwijzing van een gebruiker, F voor een eigen veldobservatie. Waar een fabrikant geen cijfers publiceert, staat dat uitdrukkelijk in de tabel.
De gehaltegegevens hebben betrekking op de oxideanalyse van het isolatiemateriaal in leveringstoestand. Of en in welke mate de oxiden aan het grensvlak beschikbaar worden, is onderwerp van de paragrafen 9 tot en met 12 van deze analyse.
Isolatiematerialen met een gehalte aan calcium-, natrium- en overige basische oxiden
| Materiaal en handelsvorm | Gedocumenteerd gehalte aan basische oxiden | Bewijs |
|---|---|---|
| E-glas, garen en weefsel voor printplaten en luchtvaart | CaO 16 tot 25 %, MgO 0 tot 5 %, Na₂O en K₂O 0 tot 2 % | H [168] |
| E-glas, algemene toepassingen: weefsel, band, naaldmat, roving | CaO en MgO samen 16 tot 30 %, alkalimetaaloxiden 0 tot 2 % | H [168] |
| E-glas, opgave van de fabrikant voor textielvezels en weefsels | CaO 16 tot 25 %, Na₂O en K₂O 0 tot 1 %, MgO 0 tot 5 % | H [169] |
| ECR-glas, boorvrije modificatie van het E-glas | geen eigen oxidetabel gepubliceerd; de norm definieert ECR alleen als boorvrije modificatie van het E-glas | H [168] |
| Minerale wol, steen- en glaswol: mat, draadnetmat, plaat, buisschaal | Na₂O, K₂O, CaO, MgO en BaO samen meer dan 18 gewichtsprocent; de waarde maakt deel uit van de stofidentiteit volgens bijlage VI index 650‑016‑00‑2, niet een eigenschap van een charge | H [170] |
| AES-wol, stofdefinitie van de fabrikanten | calciumoxide en magnesiumoxide samen 18 tot 43 %, siliciumdioxide 50 tot 82 % | H [171] |
| AES-wol, mat (Superwool Plus Blanket) | CaO 26 tot 32 %, MgO 3 tot 7 % | H [171] |
| AES-wol, plaat (Superwool Plus Board) | CaO en MgO samen 31 % | H [171] |
| AES-wol, mat (Insulfrax LT) | CaO 27 tot 33 %, MgO 2,5 tot 6,5 % | H [172] |
| AES-wol, mat (Insulfrax 1300 HT) | CaO en MgO samen 21 tot 27 % | H [172] |
| AES-wol, magnesiumsilicaatvariant (Isofrax) | MgO 18 tot 27 %, geen gedeclareerd CaO-aandeel | H [172] |
| Aluminiumsilicaatwol en keramische vezel (ASW, RCF): mat, plaat, papier, module | Na₂O, K₂O, CaO, MgO en BaO samen kleiner dan of gelijk aan 18 gewichtsprocent; scheidingswaarde ten opzichte van index 650‑016‑00‑2. De datasheets van de fabrikanten geven geen cijfers voor alkali- en aardalkalioxiden | H [174, 78, 173] |
| Calciumsilicaat, plaat en vormstuk | CaO 38 tot 43 % | H [175] |
| Calciumsilicaat, buisschaal en blok | synthetisch calciumsilicaat ten minste 90 %; een uitsplitsing in CaO en SiO₂ wordt niet gepubliceerd | H [176] |
| Perliet, geëxpandeerd: stortmateriaal en vormstuk | Na₂O 3,7 %, K₂O 5,3 %, CaO 0,5 %, MgO 0,1 %. De analyse betreft een filterperliet; voor isolatiematerialen voor leidingen en tanks publiceren de fabrikanten geen oxideanalyse | H [177] |
| Vermiculiet, geëxpandeerd: stortmateriaal en plaat | MgO 21,5 tot 25,5 %, K₂O 3 tot 6 %, CaO 2,0 tot 6,0 %; het datablad vermeldt daarnaast Cr₂O₃ met 0,01 tot 0,15 % | H [178] |
| Aerogelmat | geen calcium- en geen natriumverbinding gedeclareerd; meer dan 50 % textielglas zonder chemische specificatie | H [179] |
| Silicaat- en kwartsglasweefsel met meer dan 96 % SiO₂: weefsel en naaldmat | 96 tot 99 % amorf kiezelzuur; het restant van 1 tot 4 % wordt niet uitgesplitst | H [180] |
| Basaltvezel, weefsel en naaldmat | geen uitsplitsing van de oxiden gepubliceerd; de fabrikant noemt alleen een bijzondere oxidesamenstelling | H [181] |
| Papier en vilt van keramische vezels | bindmiddel 2 tot 15 % organisch of 50 tot 70 % anorganisch; de stofidentiteit van het anorganische bindmiddel wordt niet genoemd | H [173] |
| Montagepasta voor hete onderdelen, calciumhoudend | calciumhydroxide 10 tot minder dan 20 massaprocent | H [182] |
Twee regels verdienen een opmerking. De stofdefinitie van de minerale wol en die van de keramische vezel zijn via hetzelfde oxidegehalte van elkaar afgebakend: meer dan 18 gewichtsprocent leidt tot minerale wol, tot en met 18 gewichtsprocent tot keramische vezel. Het gehalte aan basische oxiden is daarmee geen bijkomend kenmerk, maar het onderscheidende kenmerk van de twee stofgroepen. En de brutoformule van bijlage VI noemt natrium-, kalium-, calcium-, magnesium- en bariumoxide uitdrukkelijk. [170, 174]
Toepassingen met deze isolatiematerialen
| Toepassingsgebied | Geïsoleerde onderdelen, isolatiemateriaal en handelsvorm | Temperatuur | Bewijs |
|---|---|---|---|
| Jachten en superjachten | Uitlaatgasleiding, uitlaatgasverzamelaar, droge turbocompressor en indicatorventielen; isolatiemat met opgeklonken plaatbekleding, metallieke isolatiebekleding in cassette-uitvoering, afneembare textiele isolatieschalen. Afneembare secties zijn uitdrukkelijk voor het onderhoud bedoeld | oppervlak onder 220 °C vereist; onderdelen in de motorruimte tot 750 °C | H [183, 184] |
| Containerschepen en handelsschepen, tweetaktmotor | Uitlaatgasverzamelaar en uitlaatgasleidingen; isolatie met afdekking van verzinkt plaatstaal | in het document niet genoemd | H [185] |
| Containerschepen en handelsschepen, viertaktmotor | Uitlaatgasleiding vanaf de uitlaat van de turbocompressor via uitlaatgasketel en geluiddemper tot de schoorsteen, daarnaast de SCR-installatie; isolatiekussens op de turbocompressor, doorlopende isolatie vanaf 30 mm dikte met dekplaat, SCR-isolatie demontabel uitgevoerd | turbine-uitlaat 390 °C in normaal bedrijf, 450 °C in het ontwerp, 554 °C in noodbedrijf | H [185, 186] |
| Cruiseschepen | Hulpdiesels, uitlaatgasleidingen en uitlaatgasreiniging; dezelfde motorseries en dezelfde isolatie-uitvoering als bij het viertaktbedrijf in de handelsscheepvaart, afneembare matrassen op appendages | als viertaktmotor | F |
| Locomotieven en spoorvoertuigen | Uitlaatgasturbocompressor, uitlaatspruitstuk, volledige uitlaatgastrajecten en uitlaatgasnabehandeling; textiel isolatievormstuk volgens de brandveiligheidsnorm EN 45545, integrale isolatie met buitenschaal van edelstaalfolie of dunne staalplaat, genaaide isolatiematten met aardalkalisilicaat, E-glas of silica als isolatiemateriaal en edelstaalfolie of nikkelbasisfolie aan de hete zijde, uitdrukkelijk afneembaar en herbruikbaar | vormstuk tot 650 °C; mattypen tot 816 °C en tot 1.149 °C | H [184, 187] |
| Bouwmachines en mobiele werkmachines | Turbocompressor, spruitstuk, uitlaatsysteem, deeltjesfilter- en SCR-modules, bodemisolatie en hittebescherming in de motorruimte; driedimensionale vezelvormstukken met buitenschalen van edelstaalfolie of dunne staalplaat | onderdelen tot 750 °C, reductie van het oppervlak tot onder 220 °C | H [184] |
| Warmtekrachtinstallaties en warmtekrachtkoppeling | Uitlaatsysteem en uitlaatgasturbocompressor van de gasmotor; metallieke isolatiebekleding als volledig afneembare modules | uitlaatgas 421 °C bij volle last, 476 °C bij halve last | H [188, 184] |
| Netvervangende en noodstroominstallaties, ook in datacenters | Uitlaatgasleiding van het dieselaggregaat; buisschalen van calciumsilicaat of minerale wol, in twee lagen aangebracht, met mantel, bandages en bindraad van edelstaal 304. De fabrikant beveelt voor dit geval uitdrukkelijk calciumsilicaat aan, omdat het organische bindmiddel van de minerale wol vanaf ongeveer 177 °C uitbrandt | 371 °C tot bijna 538 °C | H [189] |
| Gas- en stoomturbines | Uitlaatgaskanaal, overgangsstuk, turbinehuis, afgassenketel, geluiddemper en schoorsteen; binnenisolatie achter linerplaten van staal 304 of 409, flexibele isolatiekussens, vezelisolatiematten en vezelmodules in de afgassenketel, isolatiematrassen op het huis, afneembaar en herbruikbaar | huis boven 500 °C, uitlaatgaskanaal boven 480 °C, afgassenketel tot 1.093 °C | H [190], W [191] |
| Wegvoertuigen, vrachtwagens en personenauto's | Hitteschilden, gegoten spruitstukken, uitlaatsysteem, deeltjesfilter, SCR en lagermatten in de katalysator; hitteschild in cassette-uitvoering met dekplaat of folie van edelstaal of aluminium en inwendige isolatievulling, naaldmat als lagermat | hitteschild tot 1.100 °C afhankelijk van het materiaal; piektemperatuur aan het spruitstuk 1.000 °C | H [192, 193, 194, 48] |
| Industrieovens, ketels, afvalverbranding en biomassa-installaties | Ketelwanden, rookgaskanalen en leidingen; draadnetmatten van steenwol met verzinkt of edelstalen draadvlechtwerk | tot 640 °C, zware uitvoering tot 649 °C | H [195] |
| Chemische installaties en raffinaderijen | Leidingen van austenitische staalsoorten, appendages en flenzen; draadnetmatten, buisschalen en afneembare kappen | tot 640 °C, buisschalen tot 650 °C | H [195] |
De materiaalzijde is in dezelfde documenten becijferd. Roestvast staal begint volgens de Europese materiaalnorm bij 10,5 procent chroom. Voor spruitstuk, buis, katalysator en geluiddemperhuis noemt een fabrikant het ferritische materiaal 1.4509 met 17,80 procent chroom en oxidatiebestendigheid tot 950 °C alsmede 1.4521 met 19 procent chroom tot 1.025 °C; de piektemperatuur aan het spruitstuk geeft dezelfde fabrikant met 1.000 °C aan. In het uitlaatgaskanaal van de gasturbine bestaan de linerplaten uit staal 304 of 409, de bevestiging uit 304. Aan de uitlaatgasleiding van het noodstroomaggregaat bestaan mantel, bandages en bindraad uit 304. [194, 191, 189]
Daarmee liggen beide zijden van de in paragraaf 9 beschreven reactie in dezelfde onderdelen naast elkaar: het chroomgelegeerde staal als chroombron en het isolatiemateriaal als drager van de basische oxiden. De tabellen zeggen niets over de mate waarin de reactie in het concrete geval verloopt. Zij zeggen waar de voorwaarden daarvoor aanwezig zijn.
In deze paragraaf geciteerde bronnen
- 48.Morgan Advanced Materials / Thermal Ceramics: Superwool Plus Heat Shield, Product Data Sheet, 09/2019, drie pagina's. In het bijzonder pagina's 1-2: automotive-toepassing, oxidesamenstelling, hete oppervlaktetemperaturen en weergave van de vezelveiligheid; pagina 3: Europese beschikbaarheidstabel.
- 78.Europees Agentschap voor chemische stoffen ECHA: registratiedossier Refractories, fibers, aluminosilicate, CAS-nummer 142844-00-6.Ligt bij de auteur, niet openbaar beschikbaar.
- 168.ASTM International: ASTM D578/D578M-18, Standard Specification for Glass Fiber Strands; goedgekeurde versie van 1 juli 2018, gepubliceerd augustus 2018, DOI 10.1520/D0578-18. Paragrafen 4.1 tot 4.4 met de samenstellingstabellen 4.2.1 en 4.2.2 alsmede de begripsbepaling van E-CR-glas in 4.2.4; beoordeeld aan de hand van het openbaar beschikbare leesfragment van vier pagina's. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 169.Insulcon B.V., Insulcon GmbH en Keramab N.V.: Material Safety Datasheet, E-Glass Fibre Textiles, formulier MSDS, geldig vanaf 3 april 2014, vervangt de versie van 27 april 2011; paragraaf 3. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 170.Deutsche Rockwool GmbH & Co. KG, Gladbeck: Produkt- und Verwendungsinformation Steinwolle mit hohem Aluminiumoxid- und niedrigem Silikatanteil, 30 mei 2017, opmerkingen I en II en paragraaf 3; alsmede Knauf Insulation: Safety Data Sheet Rock Mineral Wool with ECOSE Technology, KI_DP_201, revisie 6.0 van 1 september 2023, paragrafen 3 en 16. Beide geven de stofdefinitie van bijlage VI index 650-016-00-2 weer. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 171.Morgan Advanced Materials, U.K. Thermal Ceramics Limited: Safety Data Sheet 448, Superwool HT NexGen Castingtip, revisie 1 juni 2025, en Safety Data Sheet 204, Aluboard 607 en andere, revisie 30 april 2024, telkens paragraaf 3 met de stofdefinitie van de aardalkalisilicaatwol; Product Data Sheet BL.01, Superwool Plus Blanket, 18 april 2025, en Product Data Sheet SH.30, Superwool Plus Board, 1 januari 2025, telkens paragraaf Chemical Analysis. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 172.Alkegen, voorheen Unifrax: productdatabladen Insulfrax 1300 HT Blanket, Form A-5276, versie 02/2024; Insulfrax LT Blanket, Form A-5182 Revision 2, versie 07/2024; Isofrax 1260C Fiber, Form A-5296, versie 07/2024; telkens paragraaf Typical Chemical Analysis. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 173.Morgan Advanced Materials, U.K. Thermal Ceramics Limited: Safety Data Sheets 203 (Cerafiber, Ceraform, Kaowool en andere), 401 (Cerapaper, Kaowool papieren en vilten) en 111 (1260 SD Felt, Cera-Pack, Kaoclad, Moist Felt), telkens revisie 1 juni 2025, paragraaf 3 met de samenstelling van de aluminiumsilicaatwol en de aandelen bindmiddel. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 174.Europees Agentschap voor chemische stoffen, Comité van de lidstaten: Support Document for Identification of Zirconia Aluminosilicate Refractory Ceramic Fibres as a Substance of Very High Concern, aangenomen op 9 december 2011; samenstellingsvoorwaarde bij de vermelding met indexnummer 650-017-00-8 in bijlage VI van Verordening (EG) nr. 1272/2008. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 175.Promat: Technical Data Sheet PROMINA, versie 2017-09, paragraaf Chemical analysis. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 176.Johns Manville: Safety Data Sheet Calcium Silicate Pipe, Block and Board Insulation, handelsnamen HP Block Insulation, Thermo-12 Gold en Thermo-1200, versie 2.2, revisie 17 juni 2019, paragraaf 3. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 177.Imerys: datablad Harborlite AquaPerl, juli 2019, paragraaf Chemical Analysis. Ter afbakening getoetst: Johns Manville, Industrial Insulation Data Sheet IND-200, Sproule WR-1200 Perlite Pipe and Block Insulation, versie 10 april 2025, zonder oxideanalyse. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 178.Palabora Copper (Pty) Limited: Vermiculite specifications, Typical Ranges for Major Components en Typical Ranges for Minor Components. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 179.Aspen Aerogels, Inc., Northborough, Massachusetts: Safety Data Sheet Pyrogel XTE, versie 21 december 2023, paragraaf 3. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 180.PyroShield: Safety Data Sheet PS-HB-32, PS-1400, PS-1400-V, PS-3600, PS-1800 Silica Fabrics en Silica Needled Mat, versie 22 maart 2023, paragraaf 2. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 181.Kamenny Vek LLC, Dubna: Safety Data Sheet Continuous basalt fiber products, merk Basfiber, revisie 2 van 25 oktober 2017, paragraaf 3. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 182.WEICON GmbH & Co. KG, Münster: Safety Data Sheet Anti-Seize High-Tech Assembly Paste, productnummer 261000, versie 1.03 van 16 december 2022, paragraaf 3; alsmede Univar Solutions UK Ltd.: Safety Data Sheet Molykote P 37 Antiseize Paste, productnummer 60535, versie 1.000 van 14 augustus 2022, paragrafen 2.2 en 3. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 183.Internationale Maritieme Organisatie: MSC.1/Circ.1321, Guidelines for measures to prevent fires in engine-rooms and cargo pump-rooms, gepubliceerd 18 november 2009; paragrafen 3.3, 3.4, 5.1.1, 5.1.3, 5.2 en 5.3 alsmede deel 2 hoofdstuk 2 paragrafen 1.1.2 tot 1.1.5. Officiële herdruk van dezelfde tekst: Maritime and Coastguard Agency, Verenigd Koninkrijk, Marine Information Note 579 (M). Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 184.tmax Group, voorheen Thermamax: toepassingspagina's Marine, Schienenfahrzeuge, Isolierungen für Baumaschinen, Power Generation en Automotive alsmede de beschrijvingen Metallische Isolierverkleidung, Textile Isolierungen en Abgasnachbehandlung; daarnaast de productcatalogus Tmax-DryTec over de bodemisolatie rond deeltjesfilter- en SCR-modules. Zonder publicatiedatum op de pagina's. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 185.MAN Energy Solutions: MAN L32/44 GenSet IMO Tier III, Project Guide Marine, versie 2.1 van 21 oktober 2021, paragrafen 2.17, 5.9.2 en 5.10; alsmede Everllence, voorheen MAN Energy Solutions: ME Engine description, document 199 05 61-7.4, versie 23 juni 2025. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 186.Wärtsilä Finland Oy: Wärtsilä 46F Product Guide, document DAAB605814, uitgave 1/2020 van 12 februari 2020, paragrafen 5.5, 11.3.1 en 11.3.2. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 187.InsulTech, LLC: Locomotive Insulation Solutions, paginaversie 11 juli 2024, met de gegevens over soorten isolatiemateriaal, materialen aan de hete zijde en gebruikstemperaturen; alsmede de productpagina T1000, 2000, Custom Removable Insulation Blankets, paginaversie 3 juni 2024. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 188.Reference Datasheet TCG 2020 V16 bij de gasmotor MWM TCG 2020 V16, op 9 juli 2024 opgesteld door een installatiebouwer; uitlaatgastemperaturen bij 100, 75 en 50 procent last. Een originele versie van de motorfabrikant was niet beschikbaar. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 189.Johns Manville: Industrial Insulation Technical Bulletin IND-TB014, Diesel Generator Exhaust Insulation Selection, opgesteld 23 oktober 2020; gegevens over uitlaatgastemperatuur, tweelaagse aanbrenging, plaatmantel en bevestiging van edelstaal 304 alsmede over het uitbranden van het organische bindmiddel van de minerale wol vanaf ongeveer 177 °C volgens ASTM C447 paragraaf 5.7.2. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 190.Morgan Advanced Materials, Thermal Ceramics: HRSG Industry Brochure, bestandskenmerk van 11 november 2016; producttoewijzing per onderdeel voor schoorsteen, geluiddemper, rookgaskanaal, bijstookbrander, bodem en huis alsmede de gegevens over temperatuur en gassnelheid van de afgassenketel. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 191.Olson, Scott; Morales, Kevin: Combustion Turbine Exhaust Ducts, Turbomachinery Magazine, 8 juni 2017; gegevens over linerplaten van staal 304 en 409, bouten van 304, isolatiedikte en temperatuurwisseling bij het opstarten. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 192.ElringKlinger AG: Fact Sheet ElroShield M, Thermal and acoustic management for the entire vehicle, Shielding systems by ElringKlinger; gegevens over het materiaal van de draaglaag, de isolatievulling en de bedrijfstemperatuur. Zonder datum in het document. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 193.3M: Technical Data Sheets 3M Interam Mat Mount 1600HTE, februari 2022, en 3M Interam Mat Mount 1650HTG, juli 2025; lagermatten voor katalysator, dieseldeeltjesfilter en isolatie van de eindkegel met gebruikstemperaturen tot 1.100 °C. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 194.Aperam: Stainless Steel, The Material of Choice for Manifolds and Catalytic Converters, versie 2020; alsmede productdatablad KARA Ferritic Stainless Steel K41X, FT_K41X_en_web, met 17,80 procent chroom en oxidatiebestendigheid tot 950 °C. Over de ondergrens van roestvaste staalsoorten: British Stainless Steel Association volgens EN 10088-1, ten minste 10,5 procent chroom. Geraadpleegd 17 oktober 2026.
- 195.Rockwool Technical Insulation: Product Data Sheet ProRox WM 950ES, uitgave 17 juli 2026, en ProRox WM 970 alsmede de brochure How to prevent corrosion, Industrial Insulation, paragraaf 4 met de toepassingsbeschrijving voor ketelwanden, ovens, rookgaskanalen en leidingen en de gegevens over buisschalen tot 650 °C. Geraadpleegd 17 oktober 2026.