31. Over de keuze van de geciteerde regelgeving
In deze analyse wordt vaak Duitse regelgeving geciteerd, in het bijzonder de TRGS 561 en de Gefahrstoffverordnung. Daarvoor zijn twee redenen. Ik werk vanuit Duitsland, samen met een tweede chromaatexpert die in de arbeids- en milieubescherming actief is. En de Duitse TRGS 561 beschrijft het hier behandelde toepassingsgeval uitdrukkelijk, met thermisch belaste chroomgelegeerde industriecomponenten, met alkali- en aardalkalimetaaloxiden uit isolatiematerialen en montagepasta's en met een eigen maatregelencatalogus. [19]
Strengere maatstaven dan het Europese recht stelt zij daarmee niet. Zij werkt de benadering van Richtlijn 2004/37/EG voor dit geval uit. De richtlijn verlangt sinds meer dan twintig jaar dat bij alle werkzaamheden met de mogelijkheid van een blootstelling aard, mate en duur van de blootstelling worden vastgesteld en dat daarbij de overige blootstellingsroutes, met inbegrip van de opname in of via de huid, in aanmerking worden genomen. Zij geldt in alle lidstaten. [18]
In de praktijk baseert de beoordeling zich overwegend op luchtmetingen, omdat de bindende waarden als luchtconcentraties zijn vastgelegd. Voor het gevaar door huidcontact bestaat in Duitsland met de TRGS 401 een eigen beoordelingsprocedure, die naast de luchtmeting staat. [99]
Chroom(VI)-verbindingen zijn in dit opzicht ongewoon. De MAK- en BAT-waardenlijst 2026 voert ze met de huidresorptieaanduiding H, de sensibilisatieaanduiding Sh, carcinogeniteitscategorie 1 en geslachtscelmutageniteitscategorie 2. Volgens tabel 2 van de Duitse TRGS 401 levert de combinatie van huidresorptie en indeling als carcinogeen categorie 1 bij elke contactsoort een hoog gevaar op, zonder drempel voor duur of oppervlak. Calcium- en natriumchromaat zijn daarnaast ingedeeld als zeer giftig voor in het water levende organismen met langdurige gevolgen. Daarmee liggen vier beoordelingsniveaus naast elkaar, inhalatoir, dermaal, oraal en milieuzijdig. Asbest draagt noch een op de huid betrokken gevarenaanduiding noch een gevaar voor het aquatisch milieu. [102, 99, 98]
Voor de luchtmeting volgt daaruit een praktische grens. Chromaathoudende stofnesten in isolaties, aan flenzen en in holle ruimten komen pas bij het hanteren vrij. Een algemene ruimteluchtmeting omvat ze niet. De Duitse TRGS 561 zet daarom onder 5.9.3 lid 5 aan bij de werkzaamheid en verlangt de minimalisering van het ontstaan en de verspreiding van stof tot en met het afdekken van roosters, daarbij een chemicaliënbeschermend pak type 5 met capuchon, nitrilgecoate textielhandschoenen, oogbescherming, ademhalingsbescherming ten minste FFP2 en bij langer durende werkzaamheden halfgelaatsmaskers met P3-filters alsmede de verwijdering van gecontamineerde wegwerpbeschermkleding. [19]
Hetzelfde geldt voor chromaathoudende assen bij de revisie binnen in verbrandingsovens. Daar worden steigers ingebouwd, en de roestvaststalen componenten van het rooster worden niet alleen belopen en geïnspecteerd, maar ook oppervlaktebehandeld, uitgebouwd en vervangen. Uit eigen veldwerk zijn verhoogde luchtbelastingen door chroom(VI)-verbindingen bij dergelijke werkzaamheden bekend; de bijbehorende meetwaarden zijn niet openbaar en worden hier niet weergegeven.
Een afzonderlijke meting is daar hoe dan ook geen maatstaf, noch tot ontlasting noch tot belasting. Het gehalte aan basische oxiden in het brandgoed schommelt, en het wordt niet alleen door de afvalsamenstelling bepaald. Paoletti geeft het calciumoxidegehalte in huishoudelijk afval op rond 3 procent en beschrijft op die grondslag de vorming van calciumchromaat tussen 500 en 850 °C bij voldoende zuurstofpartiaaldruk. Daar komt de toevoeging van calciumhoudende sorbentia in het installatiebedrijf bij. Bij de geconditioneerde droge sorptie gebeurt dat achter de ketel, bij rookgastemperaturen van ongeveer 130 tot 150 °C, bij sproeiabsorptie met kalkmelk tussen 140 en 200 °C, en daarmee buiten het vormingsvenster. Bij de directe ontzwaveling daarentegen wordt calciumhydroxide of kalksteenmeel in de vuurhaard bij ongeveer 900 °C of in de nageschakelde keteltrekken bij ongeveer 350 °C ingebracht, in de gedocumenteerde toepassing met doseersnelheden van 140 tot 375 kilogram per uur. Voor de beoordeling van een revisie moet daarom worden opgehelderd welk ontzwavelingsproces de installatie bedrijft en op welke plaats het sorbens wordt ingebracht. [50, 149, 150]
Wat de luchtmeting niet weergeeft: de handbevinding van de Franse veldstudie
De Franse veldstudie meet niet alleen oppervlakken, maar ook handen. Vóór de demontage lag de waarde onder de bepalingsgrens van 40 ng, na de demontage op 45,4 ng, en de auteurs leggen de contaminatie van de handen ondanks gedragen wegwerp-nitrilhandschoenen uitdrukkelijk vast. Gedragen werden bovendien wegwerp-halfgelaatsmaskers FFP3 en een werkoverall type 5. In dezelfde ronde bleven de luchtwaarden laag, en de urinewaarden van de elf onderzochte monteurs lagen gemiddeld op 0,26 µg per gram creatinine en daarmee onder de biologische referentiewaarde van 0,54. De dermale blootstelling wordt door de luchtmeting en door de biomonitoring in deze constellatie niet weergegeven. [5]
De handschoen is daarbij niet de zwakke plek. De nitrilhandschoen scheidt de huid van de stof; open blijven de mouwafsluiting, waarlangs stof binnendringt, en het moment van uittrekken, waarbij de gecontamineerde buitenzijde de binnenhand aanraakt. In de praktijk wordt daarom de overgang tussen handschoen en pakmouw afgeplakt, evenals de overgang tussen pak en schoeisel. Bij beschermende pakken van de typen 5 en 6 horen afgedichte naden en overdekte sluitingen tot de producteigenschappen, en de twee afgeplakte overgangen sluiten de plaatsen die het product zelf niet kan sluiten. De Duitse DGUV-Regel 112-189 houdt daarover algemeen vast dat alleen gesloten kleding de beschermingsfunctie vervult, en voert voor het risico van contaminatie de dichtheid op als eis aan de beschermende kleding. De auteurs van de Franse studie gaan vanuit hun bevinding dezelfde richting in en bevelen uitdrukkelijk aan de protocollen voor het uittrekken van de persoonlijke beschermingsmiddelen en voor het handen wassen vóór en na het dragen te verbeteren. [5, 133]
Hetzelfde onderzoek vond in de bemonsterde isolatiematerialen chroom(VI)-sporen van 0,01 tot 0,2 mg/kg alsmede in één monster keramische vuurvaste vezels, die bij inademing zijn ingedeeld als carcinogeen categorie 1B. De overige monsters bestonden uit glas- of silicaatvezels. [5]
De richting van de ontwikkeling toont Australië. Vanaf 1 december 2026 geeft Safe Work Australia voor niet op een drempelwaarde gebaseerde genotoxische carcinogenen geen grenswaarden op de werkplek meer uit, chroom(VI)-verbindingen daarbij inbegrepen. In de plaats van de grenswaarde komt de plicht om de blootstelling weg te nemen of zo ver als redelijkerwijs praktisch uitvoerbaar te minimaliseren. [58]
In deze paragraaf geciteerde bronnen
- 5.Passeron, J.; Maisant, S.; Patrascu, C. et al.: Évaluation par mesures atmosphériques, surfaciques et biologiques de l’exposition professionnelle au chrome VI via une équipe référente en toxicologie en SPST. Références en Santé au Travail, TF 329, september 2025. Voorgelegde studie
- 18.Richtlijn 2004/37/EG van het Europees Parlement en de Raad van 29 april 2004, zoals gewijzigd; artikel 3, leden 2 en 3 (risicobeoordeling en blootstellingsroutes).
- 19.TRGS 561: Tätigkeiten mit krebserzeugenden Metallen und ihren Verbindungen, versie 4 mei 2026; paragrafen 3.3.4 en 5.9.3 alsmede 4.1/4.2. Officiële publicatie resp. kopie van de overheid.
- 50.Paoletti, Francesca: Behavior of oxyanions forming heavy metals in municipal solid waste incineration. Proefschrift Universität Stuttgart; Forschungszentrum Karlsruhe, Wissenschaftliche Berichte FZKA 6755, 2002. In het bijzonder samenvatting p. II en V, p. 39-41, tabel 6.3 (p. 78).
- 58.Safe Work Australia: Workplace exposure limits for airborne contaminants, Changes between WES and WEL; inwerkingtreding 1 december 2026, vervallen van de grenswaarden voor niet-drempelwaardegebonden genotoxische carcinogenen. Geraadpleegd 7 oktober 2026.
- 98.Institut für Arbeitsschutz der Deutschen Gesetzlichen Unfallversicherung (IFA): stofinformatie asbest, geharmoniseerde indeling Carc. 1A (H350) en STOT RE 1 (H372); zonder huidgerelateerde en zonder milieugerelateerde indeling. Geraadpleegd op 13 oktober 2026.
- 99.Technische Regeln für Gefahrstoffe TRGS 401, Gefährdung durch Hautkontakt: Ermittlung, Beurteilung, Maßnahmen; uitgave oktober 2022, laatstelijk gewijzigd GMBl 2024 S. 769 van 19 september 2024; paragraaf 3.2.3 lid 2 en paragraaf 4.2 met tabel 2. Geraadpleegd op 13 oktober 2026.
- 102.Ständige Senatskommission zur Prüfung gesundheitsschädlicher Arbeitsstoffe der Deutschen Forschungsgemeinschaft: MAK- en BAT-waardenlijst 2026, mededeling 62; vermelding „Chroom(VI)-verbindingen (inhaleerbare fractie)” met Hautres H, Sens Sh, KanzKat 1, KmutKat 2 alsmede de daar genoemde uitzonderingen.Ligt bij de auteur, niet openbaar beschikbaar.
- 133.Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung: DGUV Regel 112-189, Benutzung von Schutzkleidung (voorheen BGR 189); paragraaf 6.1 en bijlage 2.
- 149.Procesbeschrijving van de droge sorptie in de rookgasreiniging van afvalverbrandingsinstallaties; sorbentia, injectiepunten, rookgastemperaturen van 130 tot 200 °C en stoichiometrische overmaten. Geraadpleegd 15 oktober 2026.
- 150.Warnecke, R.; Müller, V.; Langer, S.; Wiedl, A.: Direktentschwefelung am Kohlekessel 1 des Gemeinschaftskraftwerks Schweinfurt; 7. Kraftwerkstechnisches Kolloquium, Dresden, oktober 2015; injectie van calciumhoudende sorbentia in de vuurhaard bij ongeveer 900 °C of in de keteltrekken bij ongeveer 350 °C, doseersnelheden 140 tot 375 kg/h.