Geef Chroom(VI) geen kans! De Chromaatexperts Herkennen | Beheersen | Voorkomen Cr6.info - Het kennisportaal
Cr(VI) regelgevingUSAEUDFNLCHUK
Zoeken

32. Orde van grootte: een gedachte-experiment

Nederlands · VakanalyseVersie 1.10Paragraaf 32 van 4016 Bronnen
PDF opslaanVolledig document als PDF, Het over het hoofd geziene ingrediënt_Vakanalyse_V1.10_NL.pdf, 1.6 MB

Deze paragraaf rekent niet uit hoeveel installaties belast zijn. Dat aantal is nergens geïnventariseerd, en elke opgave daarover zou verzonnen zijn. Berekend wordt hoe vaak de situatie voorkomt waarin zou moeten worden onderzocht of een chroom(VI)-belasting kan worden uitgesloten. De bestandscijfers komen uit openbare opgaven van de fabrikanten, uit vlootstatistieken en uit installatieregisters. De omrekeningen en intervalaannames zijn in de tekst gekenmerkt.

Bestandscijfers uit openbare bronnen

Caterpillar geeft voor de serie 3500 een veldbestand van 190.000 motoren en 3 miljard bedrijfsuren op, bij meer dan 35 jaar productietijd, met toepassingen in mijnbouw, spoor, stroomproductie, olie en gas alsmede scheepvaart. Peildatum september 2016. [134]

Rolls-Royce Power Systems noemt voor de mtu-series 2000 en 4000 meer dan 100.000 verkochte motoren, waarvan 52.000 van de serie 4000 en meer dan 65.000 van de serie 2000, samen meer dan 320 miljoen bedrijfsuren, met toepassingen in stroomaggregaten, dumpers, jachten, veerboten en locomotieven. Peildatum 2021. [135]

INNIO vermeldt per 31 december 2025 een actieve geïnstalleerde basis van de merken Jenbacher en Waukesha van rond 44 GW, na 42 GW in het voorgaande jaar, bij 3,4 GW uitlevering in het jaar 2025. Aantallen noemt de onderneming niet. Bij een aangenomen gemiddeld eenheidsvermogen van 1,0 tot 1,5 MW komt dat overeen met 29.000 tot 44.000 motoren. [136]

Wärtsilä geeft voor het energiesegment 79 GW geleverd centralevermogen in 180 landen op, waarvan 40,8 GW in het Midden-Oosten en in Azië, 19,7 GW in Amerika, 10,9 GW in Europa en 7,6 GW in Afrika. Het scheepsbedrijf is daarin niet begrepen. Aantallen noemt de onderneming niet. [137]

GE Vernova noemt op de eigen productpagina meer dan 7.000 gasturbines met meer dan 800 GW geïnstalleerd vermogen in meer dan 120 landen en geeft aan ongeveer de helft van de wereldwijd geïnstalleerde gasturbinebasis te leveren. Daaruit volgt een wereldwijde vloot in de orde van grootte van 14.000 gasturbines. Afzonderlijke series ter vergelijking: 7F met meer dan 950 geïnstalleerde eenheden en rond 175 GW, 9F met meer dan 400 eenheden in meer dan 40 landen, LM6000 met meer dan 1.500 verkochte eenheden. [138]

De Global Coal Plant Tracker vermeldt meer dan 2.200 GW kolencapaciteit in bedrijf, registratiedrempel 30 MW. Bij een gemiddelde blokgrootte van 300 MW zijn dat rond 7.300 blokken met stoomturbine alsmede versstoom- en tussenoverhitterleidingen uit warmvaste chroomgelegeerde staalsoorten. De Global Oil and Gas Plant Tracker voert 16.559 olie- en gascentraleblokken, met inbegrip van geplande en buiten bedrijf gestelde, registratiedrempel 50 MW en in de Europese Unie alsmede in het Verenigd Koninkrijk 20 MW. [139, 140]

De wereldhandelsvloot omvat rond 109.000 schepen vanaf 100 brutoregisterton, elk met geïsoleerde uitlaatinstallatie voor hoofd- en hulpmotoren. [141]

De ACEA vermeldt voor de Europese Unie 6.162.673 vrachtwagens boven 3,5 ton met een dieselaandeel van 96,3 procent en 699.238 bussen met 88,7 procent, bij een gemiddelde leeftijd van de vrachtwagenvloot van 14,0 jaar. Voor Europa met inbegrip van EFTA en het Verenigd Koninkrijk zijn dat 7.072.260 vrachtwagens en 852.180 bussen, daarbij 302.281.600 personenauto's. De gemiddelde leeftijd verwijst naar de emissieklassen Euro V en Euro VI, dus naar voertuigen met oxidatiekatalysator, roetfilter en SCR-traject, alle geïsoleerde hete onderdelen uit chroomgelegeerd staal. [142]

In de afvalverbranding voert Europa 498 installaties, peildatum 2022, daaronder Frankrijk 116, Duitsland 91, het Verenigd Koninkrijk 57, Italië 36 en Nederland 12. Voor de Verenigde Staten zijn 75 installaties vermeld. China had per jaareinde 2023 975 installaties met 2.151 verbrandingslijnen in bedrijf bij een capaciteit van 327 miljoen ton per jaar. Japan voerde in het boekjaar 2024 991 installaties, waarvan 415 met stroomproductie. In deze vier regio's samen zijn dat 2.539 installaties. Draagt men de Chinese verhouding van 2,2 lijnen per installatie over, dan ligt het aantal verbrandingslijnen bij rond 5.600. [144, 145, 146, 147]

Aanleidingen per jaar

Voor gasmotoren noemt een Jenbacher-servicebedrijf tussentijds onderhoud elke 10.000 bedrijfsuren en revisies bij 30.000 en 60.000 bedrijfsuren. Bij conservatief aangenomen 5.000 bedrijfsuren per jaar levert dat een revisie elke zes jaar op, voor de hierboven genoemde vloot dus 4.800 tot 7.300 gebeurtenissen per jaar. [148]

Voor kolenblokken levert een revisie elke twee jaar rond 3.650 gebeurtenissen per jaar op. Voor verbrandingslijnen levert een revisie per lijn en jaar rond 5.600 gebeurtenissen op. Voor schepen levert een maatregel aan het uitlaattraject elke tweeënhalf jaar rond 44.000 gebeurtenissen op. Voor bedrijfsvoertuigen in de Europese Unie levert één werkplaatsbezoek per voertuig en jaar rond 6,9 miljoen bezoeken op, bij 250 werkdagen ongeveer 27.000 per werkdag.

Voor personenauto's vermeldt de Deutsche Automobil Treuhand 0,35 reparaties per voertuig en jaar, in 2022 waren het 0,40 en in 2019 nog 0,51; onderhoud en inspecties zijn in dit cijfer niet begrepen. Betrokken op de 255.999.373 personenauto's in de Europese Unie zijn dat rond 90 miljoen reparaties per jaar of 358.000 per werkdag. Welk aandeel daarvan de motorruimte of de uitlaatinstallatie betreft, is niet geïnventariseerd. [143, 142]

De aannames in deze paragraaf

Aangehouden zijn een gemiddeld eenheidsvermogen bij gasmotoren, een gemiddelde blokgrootte bij kolencentrales, het aantal verbrandingslijnen per installatie buiten China, de jaarlijkse bedrijfsuren, het revisie-interval bij centrales, verbrandingslijnen en schepen alsmede de werkplaatsfrequentie bij bedrijfsvoertuigen. De fabrikantencijfers van Caterpillar en Rolls-Royce zijn gecumuleerde veld- en verkoopcijfers en geen actieve vloot. Niet elke genoemde toepassing heeft een isolatie in het betrokken temperatuurvenster. De segmenten worden niet bij elkaar opgeteld, omdat zij verschillende teleenheden hebben en elkaar overlappen; de scheepsmotoren bijvoorbeeld zijn in de fabrikantencijfers deels al begrepen.

Wat daaruit volgt

De aangehouden gebeurtenissen in de vier industriële segmenten tellen op tot ongeveer 58.000 tot 61.000 per jaar, nog zonder aftrek van de overlappingen. Daarbij komen rond 6,9 miljoen werkplaatsbezoeken bij bedrijfsvoertuigen en rond 90 miljoen personenautoreparaties in de Europese Unie, waarvan het betreffende aandeel niet is becijferd.

Ter beoordeling staat daarmee geen op zichzelf staand voorval. Het vrijkomen vindt dagelijks plaats, in motorruimten, aan voertuigen, op turbines, in centrales en in verbrandingsinstallaties, in een aantal dat zich niet laat becijferen, en overwegend onopgemerkt. Het wordt teweeggebracht door de stof die aan deze analyse de titel geeft.

Elk van deze gelegenheden zou in Duitsland een werkzaamheid zijn in de zin van paragraaf 5.9.3 lid 5 van de Duitse TRGS 561. In de overige beschouwde rechtsgebieden volgt de plicht tot beoordeling voor aanvang van de werkzaamheden uit de in paragraaf 25 genoemde voorschriften. Een drempelwaarde waaronder het beschermingsregime zou wegvallen, bestaat in geen van deze regelingen. Een uitsluiting van de belasting valt met de verbreide methoden niet betrouwbaar te onderbouwen, omdat de colorimetrische sneltest valsnegatief kan uitvallen en voor de isolatiemateriaalmatrix geen genormeerde methode bestaat (paragrafen 17 en 19). [19]

In deze paragraaf geciteerde bronnen

  1. 19.
    TRGS 561: Tätigkeiten mit krebserzeugenden Metallen und ihren Verbindungen, versie 4 mei 2026; paragrafen 3.3.4 en 5.9.3 alsmede 4.1/4.2. Officiële publicatie resp. kopie van de overheid.
  2. 134.
    Caterpillar Inc.: 35th Anniversary of the Cat 3500 Series Large Engine; veldbestand van 190.000 motoren en 3 miljard bedrijfsuren, 5 september 2016.
  3. 135.
    Rolls-Royce Power Systems: Rolls-Royce celebrates 25 years of excellence with its mtu Series 2000 and Series 4000; meer dan 100.000 verkochte motoren, 2021.
  4. 136.
    Group Holding: registratiedocument Form S-1/A bij de Amerikaanse effecten- en beurstoezichthouder SEC, mei 2026; actieve geïnstalleerde basis van circa 44 GW per 31 december 2025.
  5. 137.
    Wärtsilä Corporation: Wärtsilä Energy, bedrijfspresentatie 2025; 79 GW geleverd centralevermogen in 180 landen.
  6. 138.
    GE Vernova: Aeroderivative and Heavy-Duty Gas Turbines, productpagina; meer dan 7.000 gasturbines, meer dan 800 GW in meer dan 120 landen. Geraadpleegd 14 oktober 2026.
  7. 139.
    Global Energy Monitor: Global Coal Plant Tracker, versie juli 2026; meer dan 2.200 GW in bedrijf, registratiedrempel 30 MW.
  8. 140.
    Global Energy Monitor: Global Oil and Gas Plant Tracker, versie augustus 2026; 16.559 geregistreerde blokken.
  9. 141.
    Conferentie van de Verenigde Naties voor Handel en Ontwikkeling (UNCTAD): Review of Maritime Transport; circa 109.000 schepen vanaf 100 brutoregisterton.
  10. 142.
    Vereniging van Europese Autofabrikanten (ACEA): Vehicles on European roads, januari 2026; bestandscijfers voor de Europese Unie en Europa, stand 2024.
  11. 143.
    Deutsche Automobil Treuhand (DAT): DAT-Report 2026; 0,35 reparaties per personenauto per jaar in 2025.
  12. 144.
    Confederation of European Waste-to-Energy Plants (CEWEP): Waste-to-Energy in Europe in 2022, installatiekaart; 498 installaties in bedrijf.
  13. 145.
    Waste Management World: Energy from Waste, The State of Waste-to-Energy in the US, 10 mei 2023; 75 installaties.
  14. 146.
    Nature Communications: Efficiency hierarchy and optimization of waste incineration in China to balance disposal and energy supply; 975 installaties met 2.151 verbrandingslijnen per eind 2023.
  15. 147.
    Japanse ministerie van Milieu: Municipal solid waste generation and disposal in FY2024, stand 31 maart 2025; 991 verbrandingsinstallaties, waarvan 415 met elektriciteitsproductie.
  16. 148.
    RS Motor: gas engines, typical intervals for preventive maintenance; tussentijds onderhoud elke 10.000 bedrijfsuren, revisies bij 30.000 en 60.000 bedrijfsuren. Geraadpleegd 14 oktober 2026.