Nie dawaj Chrom(VI) szans! Die Chromatexperten Rozpoznawać | Opanowywać | Zapobiegać Cr6.info - Portal wiedzy
Cr(VI) przepisyUSAEUDNLUKPL
Szukaj

31. O wyborze cytowanych przepisów

Polski · AnalizaWersja 1.10Rozdział 31 z 3911 Źródła
Pobierz PDFPełny dokument w PDF, Pominięty składnik_Analiza_V1.10_PL.pdf, 1.7 MB

W niniejszej analizie często cytowane są przepisy niemieckie, w szczególności TRGS 561 i niemieckie rozporządzenie o substancjach niebezpiecznych (Gefahrstoffverordnung). Są na to dwa powody. Pracuję z Niemiec, wspólnie z kolejnym ekspertem ds. chromianów, który działa w ochronie pracy i środowiska. A niemiecka TRGS 561 opisuje omawiany tu przypadek zastosowania wyraźnie, z termicznie obciążonymi komponentami przemysłowymi ze stali stopowej z chromem, z tlenkami metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych z materiałów izolacyjnych i past montażowych oraz z własnym katalogiem środków. [19]

Surowszych kryteriów niż prawo europejskie nie ustanawia ona przy tym. Formułuje podejście dyrektywy 2004/37/WE dla tego przypadku. Dyrektywa wymaga od ponad dwudziestu lat, aby przy wszystkich czynnościach z możliwością narażenia ustalać rodzaj, zakres i czas trwania narażenia i uwzględniać przy tym dalsze drogi narażenia, w tym wchłanianie do skóry lub przez skórę. Obowiązuje ona we wszystkich państwach członkowskich. [18]

W praktyce ocena opiera się przeważnie na pomiarach powietrza, ponieważ wartości wiążące ustalono jako stężenia w powietrzu. Dla zagrożenia przez kontakt ze skórą istnieje w Niemczech wraz z TRGS 401 odrębna procedura oceny, która występuje obok pomiaru powietrza. [99]

Związki chromu(VI) są pod tym względem niezwykłe. Lista wartości MAK i BAT 2026 prowadzi je z oznaczeniem wchłaniania przez skórę H, oznaczeniem uczulania Sh, kategorią rakotwórczości 1 i kategorią mutagenności komórek rozrodczych 2. Według tabeli 2 niemieckiej TRGS 401 połączenie wchłaniania przez skórę z klasyfikacją jako rakotwórcze kategorii 1 daje przy każdym rodzaju kontaktu wysokie zagrożenie, bez progu dla czasu trwania lub powierzchni. Chromian wapnia i chromian sodu są dodatkowo sklasyfikowane jako bardzo toksyczne dla organizmów wodnych, powodujące długotrwałe skutki. Obok siebie znajdują się tym samym cztery poziomy oceny, inhalacyjny, dermalny, doustny i środowiskowy. Azbest nie nosi ani zwrotu wskazującego rodzaj zagrożenia odniesionego do skóry, ani zagrożenia dla wód. [102, 99, 98]

Dla pomiaru powietrza wynika z tego praktyczna granica. Skupiska pyłu zawierającego chromiany w izolacjach, na kołnierzach i w pustych przestrzeniach uwalniają się dopiero przy manipulowaniu. Ogólny pomiar powietrza w pomieszczeniu ich nie obejmuje. Niemiecka TRGS 561 wychodzi dlatego w punkcie 5.9.3 ustęp 5 od czynności i wymaga minimalizacji powstawania i rozprzestrzeniania się pyłu, aż po przykrywanie krat pomostowych, do tego kombinezonu ochrony chemicznej typu 5 z kapturem, rękawic tekstylnych powlekanych nitrylem, ochrony oczu, ochrony dróg oddechowych co najmniej FFP2, a przy czynnościach dłużej trwających półmasek z filtrami P3, oraz usuwania zanieczyszczonej jednorazowej odzieży ochronnej. [19]

To samo dotyczy popiołów zawierających chromiany przy remoncie wewnątrz pieców spalania. Montuje się tam rusztowania, a elementy rusztu ze stali nierdzewnej są nie tylko obchodzone i poddawane przeglądowi, lecz także obrabiane powierzchniowo, demontowane i wymieniane. Z własnej pracy w polu znane są podwyższone obciążenia powietrza związkami chromu(VI) przy takich pracach; odpowiadające im wartości pomiarowe nie są publiczne i nie są tutaj podawane.

Pojedynczy pomiar i tak nie nadaje się tam jako miara, ani do uznania braku zagrożenia, ani do jego wykazania. Zawartość tlenków zasadowych we wsadzie waha się i nie jest określona wyłącznie przez skład odpadów. Paoletti podaje zawartość tlenku wapnia w odpadach komunalnych na około 3 procent i opisuje na tej podstawie powstawanie chromianu wapnia między 500 a 850 °C przy wystarczającym ciśnieniu parcjalnym tlenu. Dochodzi do tego dodawanie sorbentów zawierających wapń w eksploatacji instalacji. Przy kondycjonowanej sorpcji na sucho następuje to za kotłem, przy temperaturach spalin około 130 do 150 °C, przy absorpcji natryskowej mlekiem wapiennym między 140 a 200 °C, a więc poza oknem powstawania. Przy odsiarczaniu bezpośrednim natomiast wodorotlenek wapnia lub mączkę wapienną wprowadza się do komory paleniskowej przy około 900 °C albo do dalszych ciągów kotłowych przy około 350 °C, w udokumentowanym zastosowaniu z dawkami od 140 do 375 kilogramów na godzinę. Dla oceny remontu należy zatem wyjaśnić, jaką metodę odsiarczania prowadzi instalacja i w którym miejscu wprowadzany jest sorbent. [50, 149, 150]

Czego nie odwzorowuje pomiar powietrza: wynik z rąk we francuskim badaniu polowym

Francuskie badanie polowe mierzy nie tylko powierzchnie, lecz także ręce. Przed demontażem wartość leżała poniżej granicy oznaczalności 40 ng, po demontażu wynosiła 45,4 ng, a autorzy wyraźnie stwierdzają zanieczyszczenie rąk mimo noszonych jednorazowych rękawic nitrylowych. Noszono ponadto jednorazowe półmaski FFP3 i kombinezon roboczy typu 5. W tym samym przebiegu wartości w powietrzu pozostały niskie, a wartości w moczu jedenastu badanych mechaników wynosiły średnio 0,26 µg na gram kreatyniny, a więc poniżej biologicznej wartości odniesienia 0,54. Narażenie przez skórę nie jest w tej konstelacji odwzorowywane ani przez pomiar powietrza, ani przez monitoring biologiczny. [5]

Rękawica nie jest przy tym słabym miejscem. Rękawica nitrylowa oddziela skórę od substancji; otwarte pozostają zakończenie rękawa, przez które wnika pył, oraz moment zdejmowania, w którym zanieczyszczona strona zewnętrzna dotyka wnętrza dłoni. W praktyce zakleja się dlatego przejście między rękawicą a rękawem kombinezonu, podobnie jak przejście między kombinezonem a obuwiem. W kombinezonach ochronnych typu 5 i 6 uszczelnione szwy i przykryte zapięcia należą do cech wyrobu, a oba zaklejone przejścia zamykają miejsca, których sam wyrób zamknąć nie może. Niemiecka reguła DGUV 112-189 stwierdza do tego ogólnie, że funkcję ochronną spełnia wyłącznie odzież zamknięta, i wymienia dla ryzyka zanieczyszczenia szczelność jako wymaganie wobec odzieży ochronnej. Autorzy francuskiego badania wyciągają ze swojego wyniku ten sam kierunek i wyraźnie zalecają poprawę protokołów zdejmowania środków ochrony indywidualnej oraz mycia rąk przed ich noszeniem i po nim. [5, 133]

To samo badanie wykazało w pobranych materiałach izolacyjnych ślady chromu(VI) od 0,01 do 0,2 mg/kg, a w jednej próbce ceramiczne włókna ogniotrwałe, które są klasyfikowane jako rakotwórcze kategorii 1B przy wdychaniu. Pozostałe próbki składały się z włókien szklanych lub krzemianowych. [5]

Kierunek rozwoju pokazuje Australia. Od 1 grudnia 2026 roku Safe Work Australia nie wydaje już wartości dopuszczalnych na stanowisku pracy dla genotoksycznych czynników rakotwórczych bez wartości progowej, włącznie ze związkami chromu(VI). Miejsce wartości granicznej zajmuje obowiązek wyeliminowania narażenia albo zminimalizowania go w stopniu tak dużym, jak jest to rozsądnie wykonalne. [58]

Źródła cytowane w tym rozdziale

  1. 5.
    Passeron, J.; Maisant, S.; Patrascu, C. i in.: Évaluation par mesures atmosphériques, surfaciques et biologiques de l’exposition professionnelle au chrome VI via une équipe référente en toxicologie en SPST. Références en Santé au Travail, TF 329, wrzesień 2025. Przedłożone badanie
  2. 18.
    Dyrektywa 2004/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 roku, w brzmieniu zmienionym; artykuł 3 ustępy 2 i 3 (ocena zagrożenia i drogi narażenia).
  3. 19.
    Techniczne Reguły dla Substancji Niebezpiecznych TRGS 561 (Niemcy), Czynności z rakotwórczymi metalami i ich związkami, wersja z 4 maja 2026; punkty 3.3.4 i 5.9.3 oraz 4.1/4.2. Publikacja urzędowa, odpowiednio kopia urzędowa.
  4. 50.
    Paoletti, Francesca: Behavior of oxyanions forming heavy metals in municipal solid waste incineration. Rozprawa doktorska Uniwersytetu w Stuttgarcie; Forschungszentrum Karlsruhe, Wissenschaftliche Berichte FZKA 6755, 2002. W szczególności streszczenie s. II i V, s. 39-41, tabela 6.3 (s. 78).
  5. 58.
    Safe Work Australia: Workplace exposure limits for airborne contaminants, Changes between WES and WEL; wejście w życie 1 grudnia 2026, zniesienie wartości granicznych dla genotoksycznych czynników rakotwórczych bez wartości progowej. Dostęp 7 października 2026.
  6. 98.
    Instytut Ochrony Pracy niemieckiego ustawowego ubezpieczenia wypadkowego (IFA): informacja o substancji azbest, klasyfikacja zharmonizowana Carc. 1A (H350) i STOT RE 1 (H372); bez klasyfikacji skórnej i środowiskowej. Dostęp 13 października 2026.
  7. 99.
    Techniczne Reguły dla Substancji Niebezpiecznych TRGS 401 (Niemcy), Zagrożenie przez kontakt ze skórą: ustalanie, ocena, środki; wydanie z października 2022, ostatnia zmiana GMBl 2024 s. 769 z 19 września 2024; rozdział 3.2.3 ustęp 2 i rozdział 4.2 z tabelą 2. Dostęp 13 października 2026.
  8. 102.
    Stała Komisja Senacka do Badania Szkodliwych dla Zdrowia Substancji Roboczych Niemieckiej Wspólnoty Badawczej: lista wartości MAK i BAT 2026, komunikat 62; pozycja „Chrom(VI)-Verbindungen (einatembare Fraktion)“ z Hautres H, Sens Sh, KanzKat 1, KmutKat 2 oraz wymienionymi tam wyłączeniami.
    Dostępne u autora, nieosiągalne publicznie.
  9. 133.
    Niemieckie Ustawowe Ubezpieczenie Wypadkowe: DGUV Regel 112-189, Benutzung von Schutzkleidung (dawniej BGR 189); punkt 6.1 i załącznik 2.
  10. 149.
    Opis procesu suchej sorpcji w oczyszczaniu spalin spalarni odpadów; sorbenty, miejsca wtrysku, temperatury spalin od 130 do 200 °C oraz nadmiary stechiometryczne. Dostęp 15 października 2026.
  11. 150.
    Warnecke, R.; Müller, V.; Langer, S.; Wiedl, A.: Direktentschwefelung am Kohlekessel 1 des Gemeinschaftskraftwerks Schweinfurt; 7. Kraftwerkstechnisches Kolloquium, Drezno, październik 2015; wtrysk sorbentów zawierających wapń do komory paleniskowej przy około 900 °C lub do ciągów kotła przy około 350 °C, dawki dozowania od 140 do 375 kg/h.