32. Rząd wielkości: eksperyment myślowy
W tym rozdziale nie jest obliczane, ile instalacji jest obciążonych. Liczba ta nie została nigdzie zebrana, a każda jej wartość byłaby wymyślona. Obliczane jest, jak często występuje sytuacja, w której należałoby sprawdzić, czy obciążenie chromem(VI) da się wykluczyć. Dane o zasobach pochodzą z publicznych informacji producentów, ze statystyk flot i z rejestrów instalacji. Przeliczenia i założenia dotyczące interwałów są oznaczone w tekście.
Dane o zasobach ze źródeł publicznych
Caterpillar podaje dla serii 3500 zasób w eksploatacji 190 000 silników i 3 miliardy godzin pracy, przy ponad 35 latach produkcji, z zastosowaniami w górnictwie, kolejnictwie, wytwarzaniu energii elektrycznej, sektorze naftowo-gazowym oraz w żegludze. Stan wrzesień 2016. [134]
Rolls-Royce Power Systems podaje dla serii mtu 2000 i 4000 ponad 100 000 sprzedanych silników, z czego 52 000 serii 4000 i ponad 65 000 serii 2000, razem ponad 320 milionów godzin pracy, z zastosowaniami w agregatach prądotwórczych, wozidłach, jachtach, promach i lokomotywach. Stan 2021. [135]
INNIO wykazuje na dzień 31 grudnia 2025 aktywną zainstalowaną bazę marek Jenbacher i Waukesha w wysokości około 44 GW, po 42 GW w roku poprzednim, przy 3,4 GW dostaw w 2025 roku. Liczb sztuk przedsiębiorstwo nie podaje. Przy przyjętej średniej mocy jednostkowej od 1,0 do 1,5 MW odpowiada to 29 000 do 44 000 silników. [136]
Wärtsilä podaje dla obszaru energetyki 79 GW dostarczonej mocy elektrowni w 180 krajach, z czego 40,8 GW na Bliskim Wschodzie i w Azji, 19,7 GW w Ameryce, 10,9 GW w Europie i 7,6 GW w Afryce. Dział okrętowy nie jest w tym ujęty. Liczb sztuk przedsiębiorstwo nie podaje. [137]
GE Vernova podaje na własnej stronie wyrobu ponad 7000 turbin gazowych o ponad 800 GW zainstalowanej mocy w ponad 120 krajach i wskazuje, że dostarcza około połowy zainstalowanej światowej bazy turbin gazowych. Wynika z tego światowa flota rzędu 14 000 turbin gazowych. Pojedyncze serie dla porównania: 7F z ponad 950 zainstalowanymi jednostkami i około 175 GW, 9F z ponad 400 jednostkami w ponad 40 krajach, LM6000 z ponad 1500 sprzedanymi jednostkami. [138]
Global Coal Plant Tracker wykazuje ponad 2200 GW mocy węglowej w eksploatacji, próg ujęcia 30 MW. Przy średniej wielkości bloku 300 MW daje to około 7300 bloków z turbiną parową oraz z rurociągami pary świeżej i pary wtórnie przegrzanej ze żarowytrzymałych stali stopowych z chromem. Global Oil and Gas Plant Tracker prowadzi 16 559 bloków elektrowni naftowych i gazowych, w tym planowanych i wyłączonych z eksploatacji, próg ujęcia 50 MW, a w Unii Europejskiej oraz w Zjednoczonym Królestwie 20 MW. [139, 140]
Światowa flota handlowa obejmuje około 109 000 statków od 100 ton rejestrowych brutto, każdy z izolowanym układem wylotu spalin dla silników głównych i pomocniczych. [141]
ACEA wykazuje dla Unii Europejskiej 6 162 673 samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony z udziałem oleju napędowego 96,3 procent oraz 699 238 autobusów z 88,7 procent, przy średnim wieku floty samochodów ciężarowych 14,0 lat. Dla Europy wraz z EFTA i Zjednoczonym Królestwem jest to 7 072 260 samochodów ciężarowych i 852 180 autobusów, do tego 302 281 600 samochodów osobowych. Średni wiek wskazuje na stopnie emisji spalin Euro V i Euro VI, czyli na pojazdy z katalizatorem utleniającym, filtrem cząstek stałych i odcinkiem SCR, a wszystko to izolowane gorące elementy ze stali stopowej z chromem. [142]
W spalaniu odpadów Europa prowadzi 498 instalacji, stan 2022, w tym Francja 116, Niemcy 91, Zjednoczone Królestwo 57, Włochy 36 i Niderlandy 12. Dla Stanów Zjednoczonych wykazano 75 instalacji. Chiny eksploatowały na koniec 2023 roku 975 instalacji z 2151 liniami spalania o wydajności 327 milionów ton w roku. Japonia prowadziła w roku obrachunkowym 2024 991 instalacji, z czego 415 z wytwarzaniem energii elektrycznej. W tych czterech regionach razem jest to 2539 instalacji. Jeżeli przenieść chiński stosunek 2,2 linii na instalację, liczba linii spalania wynosi około 5.600. [144, 145, 146, 147]
Przypadki w roku
Dla silników gazowych zakład serwisowy Jenbacher podaje konserwacje pośrednie co 10 000 godzin pracy oraz remonty generalne przy 30 000 i 60 000 godzin pracy. Przy konserwatywnie przyjętych 5000 godzin pracy w roku daje to jeden remont generalny co sześć lat, a więc dla wymienionej wyżej floty 4800 do 7300 zdarzeń w roku. [148]
Dla bloków węglowych remont co dwa lata daje około 3650 zdarzeń w roku. Dla linii spalania remont na linię i rok daje około 5600 zdarzeń. Dla statków jedno działanie na torze spalin co dwa i pół roku daje około 44 000 zdarzeń. Dla pojazdów użytkowych w Unii Europejskiej jeden pobyt w warsztacie na pojazd i rok daje około 6,9 miliona pobytów, przy 250 dniach roboczych około 27 000 na dzień roboczy.
Dla samochodów osobowych Deutsche Automobil Treuhand wykazuje 0,35 naprawy na pojazd i rok, w 2022 roku było to 0,40, a w 2019 jeszcze 0,51; konserwacje i przeglądy nie są w tej liczbie ujęte. W odniesieniu do 255 999 373 samochodów osobowych w Unii Europejskiej jest to około 90 milionów napraw w roku albo 358 000 na dzień roboczy. Jaki udział z tego dotyczy komory silnika lub układu wylotu spalin, nie został zbadany. [143, 142]
Założenia w tym rozdziale
Przyjęto średnią moc jednostkową przy silnikach gazowych, średnią wielkość bloku przy elektrowniach węglowych, liczbę linii spalania na instalację poza Chinami, roczne godziny pracy, interwał remontowy przy elektrowniach, liniach spalania i statkach oraz częstość pobytów w warsztacie przy pojazdach użytkowych. Dane producentów Caterpillar i Rolls-Royce są skumulowanymi liczbami z eksploatacji i ze sprzedaży, a nie aktywną flotą. Nie każde wymienione zastosowanie ma izolację w dotkniętym oknie temperaturowym. Segmenty nie są dodawane, ponieważ mają różne jednostki liczenia i nakładają się na siebie; silniki okrętowe są na przykład częściowo już ujęte w liczbach producentów.
Co z tego wynika
Przyjęte zdarzenia w czterech segmentach przemysłowych sumują się do około 58 000 do 61 000 w roku, jeszcze bez odjęcia nakładających się przypadków. Dochodzi do tego około 6,9 miliona pobytów w warsztacie przy pojazdach użytkowych i około 90 milionów napraw samochodów osobowych w Unii Europejskiej, których istotny udział nie został określony liczbowo.
Przedmiotem oceny nie jest zatem odosobniony przypadek. Uwalnianie zachodzi codziennie, w komorach silnika, na pojazdach, na turbinach, w elektrowniach i w instalacjach spalania, w liczbie, której nie da się określić, i w przeważającej części niezauważone. Wywołuje je substancja, która dała tej analizie tytuł.
Każdy z tych przypadków byłby w Niemczech czynnością w rozumieniu punktu 5.9.3 ustęp 5 niemieckiej TRGS 561. W pozostałych rozpatrywanych porządkach prawnych obowiązek oceny przed rozpoczęciem pracy wynika z przepisów wymienionych w rozdziale 25. Wartości progowej, poniżej której reżim ochronny by odpadał, nie zawiera żaden z tych porządków. Wykluczenia obciążenia nie da się wiarygodnie przeprowadzić rozpowszechnionymi procedurami, ponieważ kolorymetryczny test szybki może dać wynik fałszywie negatywny, a dla matrycy materiału izolacyjnego nie istnieje znormalizowana metoda (rozdziały 17 i 19). [19]
Źródła cytowane w tym rozdziale
- 19.Techniczne Reguły dla Substancji Niebezpiecznych TRGS 561 (Niemcy), Czynności z rakotwórczymi metalami i ich związkami, wersja z 4 maja 2026; punkty 3.3.4 i 5.9.3 oraz 4.1/4.2. Publikacja urzędowa, odpowiednio kopia urzędowa.
- 134.Caterpillar Inc.: 35th Anniversary of the Cat 3500 Series Large Engine; eksploatowany park 190 000 silników i 3 miliardy godzin pracy, 5 września 2016.
- 135.Rolls-Royce Power Systems: Rolls-Royce celebrates 25 years of excellence with its mtu Series 2000 and Series 4000; ponad 100 000 sprzedanych silników, 2021.
- 136.Group Holding: dokument rejestracyjny Form S-1/A złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd SEC, maj 2026; aktywna baza zainstalowana około 44 GW na 31 grudnia 2025.
- 137.Wärtsilä Corporation: Wärtsilä Energy, prezentacja przedsiębiorstwa 2025; 79 GW dostarczonej mocy elektrowni w 180 krajach.
- 138.GE Vernova: Aeroderivative and Heavy-Duty Gas Turbines, strona wyrobu; ponad 7000 turbin gazowych, więcej niż 800 GW w ponad 120 krajach. Dostęp 14 października 2026.
- 139.Global Energy Monitor: Global Coal Plant Tracker, wersja z lipca 2026; ponad 2200 GW w eksploatacji, próg ujęcia 30 MW.
- 140.Global Energy Monitor: Global Oil and Gas Plant Tracker, wersja z sierpnia 2026; 16 559 ujętych bloków.
- 141.Konferencja Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD): Review of Maritime Transport; około 109 000 statków od 100 ton rejestrowych brutto.
- 142.Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA): Vehicles on European roads, styczeń 2026; dane o stanie parku dla Unii Europejskiej i Europy, stan na 2024 rok.
- 143.Deutsche Automobil Treuhand (DAT): DAT-Report 2026; 0,35 naprawy na samochód osobowy i rok w roku 2025.
- 144.Confederation of European Waste-to-Energy Plants (CEWEP): Waste-to-Energy in Europe in 2022, mapa instalacji; 498 instalacji w eksploatacji.
- 145.Waste Management World: Energy from Waste, The State of Waste-to-Energy in the US, 10 maja 2023; 75 instalacji.
- 146.Nature Communications: Efficiency hierarchy and optimization of waste incineration in China to balance disposal and energy supply; 975 instalacji z 2151 liniami spalania na koniec roku 2023.
- 147.Ministerstwo Środowiska Japonii: Municipal solid waste generation and disposal in FY2024, stan na 31 marca 2025; 991 spalarni, z tego 415 z wytwarzaniem energii elektrycznej.
- 148.RS Motor: gas engines, typical intervals for preventive maintenance; konserwacje międzyokresowe co 10 000 godzin pracy, remonty przy 30 000 i 60 000 godzin pracy. Dostęp 14 października 2026.